Ten, kto stojí v koutě [The perks of being a wallflower] - Stephen Chbosky

26. srpna 2013 v 18:45 | Nell |  book reviews
"Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskeho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý." - oficiální anotace distributoraMěla jsem v plánu vykládat tady o tom, že nechápu, jak těchto několik stránek mohlo tak nadchnout tolik lidí. Ale to jsem to ještě neměla dočtené. Je zvláštní, že poslední třetina knížky dokáže změnit dojem.


To, že je to vlastně celé seskládané z dopisů, které Charlie píše svému kamarádovi, je dojemné. Strašně moc se mi líbí ten nápad, ale když se zamyslím nad tím, že Charlie neměl do určité doby žádné přátele, přijde mi smutné, že psal tomuhle. V těch dopisech zmiňuje všechno: rozhovory lidí, svoje pocity a hlavně to, jak o všem přemýšlel. Strašně se mi na tom líbilo, že vždycky odběhl od původního tématu a začal přemšlet úplně o něčem jiném, a takhle se pomalu dostal třeba k té původní myšlence.

To, že je to o dospívání kluka. Nevím jak vy, ale já jsem nikdy podobnou knížku nečetla. Když už, tak spíš z pohledu holky. Ale z pohledu Charlieho je to neskutečné. On si všímá věcí, které by ostatní přehlédli, a ty věci jsou pro něj důležitější.

[SPOILERY] Jak jsem už říkala, první dvě třetiny mě zas tak moc nenadchly. Ale pak... Charlie se víc "zapojoval", snažil se být "dobrý kamarád" i přes to, že trpěl, a celkově už to nebylo jenom o jeho myšlenkách. To, jak si uvědomil, že Sam fakt miluje, ale nechtěl jí to dávat najevo, aby nebyla smutná. To, jak nechal Patricka, aby ho líbal, i když mu to nebylo příjemné, neboť chtěl být dobrý kamarád. To, jak Patrickovi a Sam daroval výtisky jeho nejoblíbenějších knížek s tím, že oni jsou ti, které má na světě nejradši. Tohle mě rozbrečelo. A spousta jiných věci. Posledních třicet stránek jsem brečela, a fakt moc, jako malé dítě. Hodně na mě ta knížka zapůsobila. Věděla jsem dopředu, že budu brečet, protože to tak bylo i u filmu, ale nečekala jsem, že to bude až takové.

Kdybych to měla shrnout. Ta knížka je nádherná. Nemůžu říct, že je nejlepší, kterou jsem kdy četla, ale jedna z nejlepších to opravdu je. Dávám jí 9 bodů.

Existuje i filmová verze, česky se jmenuje Charlieho malá tajemství.
Já jsem ten film viděla dřív, než jsem četla knížku, a možná jsem i ráda. Protože kdyby Charlieho nehrál Logan Lerman, je možné, že bych si ho představovala jako magora. Protože tak o něm ostatní mluví a tohle je prostě předsudek.
Ten film je taky skvělý, i když tam nejsou všechny věci z knížky a některé mi tam docela chybí. Ale to vůbec nevadí.
Myslím, že tohle je jedna z mála knížek, u kterých se mi líbil víc film než ona sama. Aspoň mně. Nevím, jak vám, posuďte sami.

 


Komentáře

1 Maruška Maruška | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 14:06 | Reagovat

Dobře, tento blog se stává odteď mým oblíbeným, abyste obě dvě věděly, takže spamy  budou pořád ode mě, jasné? :D
Je fájn, že máte blog dohromady, protože obě jste prostě dokonalé blogerky! A teď dokonce máte blog? Shut the front door! :O Prostě aaawww :3
Knihu jsem si teď okamžitě napsala na seznam knížek, které bych chtěla přečíst, ale HODNĚ mě láká film, ale chci si to nechat až po knížce, protože vím, jak to dopadá. Viděla jsem film, na knížku kašlu. To se nesmí stát!
Jináč... Hezky napsaná recenze. :3
A teď tady na mě zírá Haymitch. <3 :D

2 Infinity Infinity | Web | 27. srpna 2013 v 23:15 | Reagovat

Já jsem viděla jen film a patří mezi moje nejoblíbenější, vždycky na konci brečím a ten celý příběh Charlieho mě dojímá.

Knížku mám doma a už dlouho se odhodlávám k tomu ji přečíst a po této recenzi je volba jasná. Jdu do toho.

Krásně jsi to napsala, Nell. :3

3 alfalfa alfalfa | Web | 28. srpna 2013 v 12:39 | Reagovat

Ja som o tom písala na svojom blog...najprv som videla film, ktorý ma neskutočne nadchol, je to jeden z najkrajších filmov pre mňa. Potom som si kúpila knihu, od  ktorej som toho veľa očakávala. Nemôžem povedať, že by sa mi doslova nepáčila, ale ako píšem, čakala som niečo iné, niečo viac. Ale celkovo je to krásny príbeh.

4 Elizabett Elizabett | Web | 30. srpna 2013 v 12:59 | Reagovat

slyšela sem že je to super kniha:) ráda bych si ji přečetla:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
(c) 2013 bookwormie.blog.cz